Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Electoral Commissioner's Office

Villages by Constituency

Constituency

Villages

​1 ​Grand River North West and Port Louis ​Richelieu
​4 ​ ​​ ​Port Louis North and Montagne Longue ​ ​ ​ ​Crève Coeur
​Long Mountain
​Congomah
​Notre Dame
​Le Hochet
​5​ ​ ​ ​ ​ ​Pamplemouses and Triolet ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​Arsenal
Baie du Tombeau​
​Calebasses
​D'Epinay
​Morcellement St.André
​Pamplemousses
​Pointe aux Piments
​Terre Rouge
​Triolet
​Trou aux Biches
​6 ​ ​ ​ Grand Baie and Poudre d'OR​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​Cap Malheureux
​Fond du Sac
​Goodlands
​Grand Baie
​Grand Gaube
​Petit Raffray
​Poudre D'Or
​Roche Terre
​The Vale
​7 Piton & Rivière du Rempart​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​Rivière du Rempart
​Roches Noires
​Plaine des Roches
​Amaury
​Belle vue Maurel
​Amitié-Gokhoola
​Poudre D'Or Hamlet
​Esperance Trébuchet 
​Cottage
​Piton
​Ville Bague
​Mapou
​Plaine des Papayes
​8 ​ ​Quartier Militaire and Moka ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​Moka
​St.Pierre
​L'Avenir
​La Laura-Malenga
​Ripailles
​Nouvelle Découverte
​Dagotiere
​Verdun
​Quartier Militaire
​Providence
​Esperence
​St.Julien D'Hotman
​Camp Thorel
​9 ​Flacq and Bon Accueil ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​Poste de Flacq
​Quatre Cocos
​Mare La Chaux
​Camp Ithier
​Flacq
​Qeen Victoria
​Saint Julien
​Lalmatie
​Bon Accueil
​Brisée Verdière
​Laventure
​Grande Retraite
​10 ​Montagne Blanche and Grand River South East ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​Médine (Camp de Masque)
​Camp de Masque
​Camp de Masque Pavé
​Melrose
​Montagne Blanche
​Sebastopol
​Olivia
​Clementia
​Bel Air Rivière Sèche 
​Grand river South East
​Bramsthan
​Ecroignard
​Trou d'Eau Douce
​11 ​Vieux Grand Port and Rose Belle ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​Quatre Soeurs
​Grand Sable
​Bambous Virieux
​Bois des Amourettes
​Old Grand Port
​Rivière des Créoles
​saint Hubert
​Cluny
​Bananes
​New Grove
​Rose Belle
​Union Park
​Novelle France
​12 ​Mahebourg and Plane Magnien ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​Petit Bel Air
​Grand Bel Air
​Mahebourg
​Beau Vallon
​Plaine Magnien
​Trois Boutiques
​Camp Carol
​Mon D'Albert
​Mare Tabac
​13 Rivière des Anguilles and Souillac​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​Souillac
​St.Aubin
​Rivière des Anguilles
​Tyack
​Bois Cheri
​La Flora
​Grand Bois
​Rivière du Poste
​Britannia
​Camp Diable
​Benares
​L'Escalier
​14​ ​Savanne and Black River ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​Surinam
​Chamouny
​Chemin Grenier
​Bel Ombre
​Baie du Cap
​Le Morne
​Chamarel
​La Gaulette
​Case Noyale
​Grand Riviere Noire
​Tamarin
​Flic en Flac
​Cascavelle
​Bambous
​17 ​ ​ ​Curepipe and Midlands ​ ​ ​Dubreuil
​Midlands
​16eme Mille
​20​ ​ Beau Bassin and Petite Rivière ​ ​ ​Petite Rivière
​Gros Cailloux
​Albion