Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Office of the Electoral Commissioner

Detailed Results 1959


 
MAURITIUS LEGISLATIVE COUNCIL
 
Results
of the Genral Election for the Legislative Council
held on the 9th March 1959
 
Click on the required Constituency
1. Grand River North West 11. Grand Baie 21. Rose Belle 31. Floreal
2. Port Louis West 12. Poudre D'Or 22. Mahebourg 32. La Caverne
3. Port Louis South 13. Piton 23. Plaine Magnien 33. Phoenix
4. Port Louis Central 14. Rivière du Rempart 24. Riviere des Anguilles 34. Belle Rose
5. Port Louis Maritime 15. Flacq 25. Souillac 35. Quatre Bornes
6. Port Louis East 16. Bon accueil 26. Savanne 36. Stanley
7. Port Louis North 17. Quartier Militaire 27. Black River 37. Rose Hill
8. Montagne Longue 18. Montagne Blanche 28. Vacoas 38. Moka
9. Pamplemousses 19. Grand River South East 29. Curepipe 39. Beau Bassin
10. Triolet 20. Vieux Grand Port 30. Midlands 40. Petite Riviere

CONSTITUENCY NO. 1 - GRAND RIVER NORTH WEST
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. MOIGNAC. AUGUSTIN (elected) 2884
2. D"HOTMAN DE VILLIERS ST POL, Gisêle 768
3. CANARAPEN, Kistnasamy 562
4. APPASAMY, Sockalingum 184
5. EMRITH, Aboo Hossen 152
6. PROSPER, Georges Léon 67
CONSTITUENCY NO. 2 - PORT LOUIS WEST
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. DUPRÈ, William Raymond (elected) 2314
2. BHUJOHARRY, Julius Alexandre 2114

CONSTITUENCY NO. 3 - PORT LOUIS SOUTH
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. CHANGKYE, Joseph Eddy (elected) 2298
2. LAGESSE, Robert Philippe 1041
3. RUHEE, Joodeestill 277
4. MURDANAIGUM, Kylasson 50
5. COLLARD, Jean Gabriel 48
6. BOOKHUN, Ramessur 40
CONSTITUENCY NO. 4 - PORT LOUIS CENTRAL
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. ISSAC, Abdul Hamid Goolam Mahomed (elected) 2155
2. JOOMYE, Abdool Rawoof 828
3. FAKIRA, Abdool Monaff 489
4. VENCHARD, Gournade André 112
5. CORALIE, Louis Joseph 77
 
CONSTITUENCY NO. 5 -PORT LOUIS MARITIME
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMJAN, Sheik Youssouf (elected) 858
2. AH-CHUEN, Jean Etienne Moïlin 479
3. NG WONG HING, Miang Kwong 457
4. BAHEMIA, Hassam Amode 406
5. NARAYANAN, Canabady 355
6. DUCASSE, Jean Victor 139
7. NARRAINEN, Tanguvel 78
8. SAÏB, Elais 6
9. LIKIOUNE, Maxime 4
CONSTITUENCY NO. 6 - PORT LOUIS EAST
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. MOHAMED, ABDUL RAZAK (elected) 3565
2. PEERBAYE, Hossenbhay 1257
 
CONSTITUENCY NO. 7 - PORT LOUIS NORTH
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. LACAZE, Lucien Orcel (elected) 1853
2. NAZROO, Mahmood Mamode 1079
3. LEAL, Joseph Lewis Michael 826
4. APPAVOO, Adhiten 172
5. EMILE, Samuel Benjamin 115
6. HEERAMAN, Louis René 92
CONSTITUENCY NO. 8 - MONTAGNE LONGUE
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. FOOGOOA, MOHABEER (elected) 2533
2. BHUCKORY, Somdath 2302
 
CONSTITUENCY NO. 9 - PAMPLEMOUSSES
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. NAPAL, Doojendraduth (elected) 2607
2. JAGDAMBI, Mohunpersad Shurmah 1438
3. FRANCIS, Donald Dieudonné 354
CONSTITUENCY NO. 10 - TRIOLET
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMGOOLAM, SEEWOOSAGUR (elected) 3111
2. BEDAYSEE, Juggurnauth 2120
 
CONSTITUENCY NO. 11 - GRAND BAIE
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. JAYPAL, RAMESHWAR (elected) 2658
2. VAGHJEE, Harilal Ranchhordas 2124
3. ABDOOL-CARRIM, Abdool Rajack 59
CONSTITUENCY NO. 12 - POUDRE D'OR
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMLALLAH, BEEKRUMSING (elected) 3373
2. GUNGAH, Hurripersad 854
 
CONSTITUENCY NO. 13 - PITON
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMNARAIN, HURRYPERSAD (elected) 2339
2. BADRY, Lutchmeeparsad 1685
3. TEELUCK-DHARRY, Pitambar 206
 
CONSTITUENCY NO. 14 - RIVIERE DU REMPART
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BEEJADHUR, Aunauth (elected) 3066
2. GOBURDHUN, Juggarnauth 1882
CONSTITUENCY NO. 15 - FLACQ
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. JOMADAR, RAJMOHUNSING (elected) 2473
2. GUJADHUR, Radhamohun 1331
3.
RAMKHALAWON, Shraddhanand
1311
4.
JAGANAH, Appalsamy 160
5. GUJADHUR, Brizmohun 82
 
CONSTITUENCY NO. 16 - BON ACCUEIL
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. TEELOCK, Leckraz (elected) 3584
2. LUCKEENARAIN, Mohabeer 2165
3. BISNAUTHSING, Indurdaysing 98
4. SHAMLALL, Jaylall 94
 
CONSTITUENCY NO. 17 - QUARTIER MILITAIRE
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RINGADOO, Veerasamy (elected) 3261
2. GOBIN, Deodath 1561
CONSTITUENCY NO. 18 - MONTAGNE BLANCHE
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BOOLELL, Satcam (elected) 3458
2. PEEROO, Ismaël 1889
3. JAUFEERALLY, Bye Ahmade 624
 
CONSTITUENCY NO. 19 - GRAND RIVER SOUTH EAST
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BALGOBIN, Ramsoumer (elected) 3573
2. ADOLPHE, Louis Edgard 1118
3. BHOOKHUN, Malcane 258
4. PALANEEHYE MOLEN, Naigon 63
 
CONSTITUENCY NO. 20 - VIEUX GRAND PORT
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BASANT, Dayanundlall (elected) 2126
2. SUNGKER, Gungadeen 1813
3. CHINNAYA, Yenketsamy 148
4. MUNBODH, Youdhishsteer 128
5 BUHORA, Mamode Aniff 71
CONSTITUENCY NO. 21 - ROSE BELLE
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BISSOONDOYAL, Sookdeo (elected) 3119
2. DUCASSSE, André Philippe 2160
 
CONSTITUENCY NO. 22 - MAHEBOURG
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. WALTER, Harold Edward (elected) 2808
2. SOMANAH, Satiah 1000
3. AROUFF, Joseph Antoine 666
4. MARQUET, Joseph Robert 103
5. HANOOMANJEE, Bal Vinod 42
6. DABBADIE, Raymond Louis 35
 
CONSTITUENCY NO. 23 - PLAINE MAGNIEN
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. ROY, Jay Narain (elected) 3241
2. RAMKISSOON, Tamradhwaj Panday 1378
3. DALAIS, Jean Félix Roger 394
 
CONSTITUENCY NO. 24 - RIVIERE DES ANGUILLES
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. DAHAL, Ajum (elected) 3223
2. RAJAN, Venkat Dharma 2469
3. KORIMBOCUS, Amid 79
4. JUHOOR, Abdool Ahmed Khan 66
 
CONSTITUENCY NO. 25 - SOUILLAC
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. GOVINDEN, Vèle (elected) 2058
2. RAMDIN, Dayanandsing 1246
3. RAMDIN, Manilall 870
3. AUBEELUCK, Bhimsen 278
 
CONSTITUENCY NO. 26 - SAVANNE
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. DABEE, Premchandra (elected) 3222
2. TIRVENGADUM, Kistnasamy 1884
3. JHUBOO, Rossenkhan 498
3. RAMJUTTUN, Simon Rajcoomar 172
 
CONSTITUENCY NO. 27 - BLACK RIVER
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. GANGARAM, Gunnoo (elected) 1564
2. CONSTANTIN, Jules Henri 1397
3. GOKULSING, Koomar 1182
4 D'HOTMAN DE VILLIERS, Jean Joseph Marius 612
 
CONSTITUENCY NO. 28 -VACOAS
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. SEWGOBIND, Ramawad (elected)
3449
2. GERARD, Auguste Joseph Georges Dominique 1320
3. BAPPOO, Sewa 397
4. SADDUL, Nunkeesor 246
 
CONSTITUENCY NO. 29 - CUREPIPE
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMSAMY, Romriky Narain (elected) 1871
2. DUVAL, Charles Gaëtan 1598
3. CURÉ, Jules Maurice 319
4. GAUD, Jean François Leslie 43
CONSTITUENCY NO. 30 - MIDLANDS
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. DAVID, Jacques Sizefroi Esaïe (elected) 1872
2. RIVALLAND, Pierre Louis Gabriel France 1371
3. LABAUVE D'ARIFAT, Guy André 872
4. COOWAR, Mohammud Rechard 62
 
CONSTITUENCY NO. 31 - FLOREAL
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. KOORARAM, Gooroodewo (elected) 1967
2. MAINGARD DE VILLE-ÈS-OFFRANS, Jocelyn, M.B.E., K.P.M., O.S.T.J. 1904
3. MASON, Joseph Marcel 402
4. DINAN, Jacques Clency 275
5. BOULOUX, Henri René Stanislas 91
6. RARETÉ, Jean Loïs 39
 
CONSTITUENCY NO. 32 - LA CAVERNE
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BHAGEERUTTY, Roopnarain (elected) 2513
2. MARCHAND, Michel Jean Marie Guy 1934
3. AWOOTAR Peereeduth Rajcoomar (also called MEWASING, Preeduth Awootar) 1344
 
CONSTITUENCY NO. 33 - PHOENIX
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. OSMAN, Abdool Hak Mahomed (elected) 3358
2. GHANTY, Mamode Ismaël 1051
3. BANHARALLY, Cassam 347
4. PUDMANABADOO, Whardaraj 299
5. KEETARUT, Seebarun 78
 
CONSTITUENCY NO. 34 - BELLE ROSE
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. FORGET, Joseph Guy (elected) 2618
2. CHADIEN, Francis Soocramanien 1324
3. BHUNNOO, Ashrufaly 98
4. NEERUNJUN, Seenarain Harry 26
5. BAZERQUE, André 14
 
CONSTITUENCY NO. 35 - QUATRE BORNES
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. DELAÎTRE, Jean Roland (elected) 2181
2. RIVALLAND, J. Jean 1952
3. OODIT, Biness 57
CONSTITUENCY NO. 36 - STANLEY
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. INDUR, Seewoocoomar (elected) 3157
2. DUVAL, Raoul 1121
3. VEERAMUNDAR, Moorgayen Sola 216
4. PARATIAN, Mareemootoo 88
5. RAMSAMY, Soopramanien 34
 
CONSTITUENCY NO. 37 - ROSE HILL
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. YTHIER, Jean Henry (elected) 1995
2. DE CHAZAL, Malcolm Edmond 1259
3. MILIEN, Charles Edgard 309
4. THÈODORE, Jean Eugène 34
5. MOUTIA, Louis François Raynald 30
6. STEPHEN, George Herbert Sydney 17
CONSTITUENCY NO. 38 - MOKA
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. REY, Marie Joseph Jacques Robert (elected) 2423
2. SALABEE, Sahadeo 2041
3. BABOOLALL, Ramsoondar 1338
4. LUTCHMENARRAIDOO, Srenarainsamy 58
CONSTITUENCY NO. 39 - BEAU BASSIN
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. KOENIG, Marie Joseph Louis Maurice Jean Jules (elected) 2493
2. POUZET, Louis Renaud Lucien 1932
3. BOSQUET, Joseph Vivian Philippe 58
 
CONSTITUENCY NO. 40 - PETITE RIVIERE
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. JAGATSINGH, Keharsingh (elected) 2390
2. PUDARUTH, Noutun Parsad 1202
3. LECORNU, Louis Paul Noël 554
4. POLOGNE, Léon Antoine 47