Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Office of the Electoral Commissioner

Detailed Results 1963


MAURITIUS LEGISLATIVE COUNCIL
 
Results
of the Genral Election for the Legislative Council
held on the 21st October 1963
 
Click on the required Constituency
1. Grand River North West 11. Grand Baie 21. Rose Belle 31. Floreal
2. Port Louis West 12. Poudre D'Or 22. Mahebourg 32. La Caverne
3. Port Louis South 13. Piton 23. Plaine Magnien 33. Phoenix
4. Port Louis Central 14. Rivière du Rempart 24. Riviere des Anguilles 34. Belle Rose
5. Port Louis Maritime 15. Flacq 25. Souillac 35. Quatre Bornes
6. Port Louis East 16. Bon accueil 26. Savanne 36. Stanley
7. Port Louis North 17. Quartier Militaire 27. Black River 37. Rose Hill
8. Montagne Longue 18. Montagne Blanche 28. Vacoas 38. Moka
9. Pamplemousses 19. Grand River South East 29. Curepipe 39. Beau Bassin
10. Triolet 20. Vieux Grand Port 30. Midlands 40. Petite Riviere

CONSTITUENCY NO. 1 - GRAND RIVER NORTH WEST

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. LEAL, JOSEPH LEWIS MICHAEL (elected) 1784
2. Moignac, Augustin 1762
3. Issac, Abdul Hamid Goolam Mahomed 616
4. François, Edliézer 478
5. Valerie, France Emmanuel 129
6. Desscann, Kistapen 55
7. Munian, Kistnasamy 44
8. Valleejee, Yusoofally Mahomedally Ebrahimjee 32
9. Barbe, Louis Christian 9
 
CONSTITUENCY NO. 2 - PORT LOUIS WEST

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. DEVIENNE, LOUIS RAYMOND (elected) 2158
2. Dupré, William Raymond 1831
CONSTITUENCY NO. 3 - PORT LOUIS SOUTH

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BALANCY, PIERRE GUY GIRALD (elected) 2062
2. De Robillard, Joseph Abel Maxime 1665
3. David, Jacques Sizefroi Esaïe 202
4. Prosper, Jean George 159
CONSTITUENCY NO. 4 - PORT LOUIS CENTRAL

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. ABDOOL, HAROON RASCHID KHAN (elected) 1870
2. Abdool Carrim, Abdool Rajack 1402
3. Nahaboo, Haroun 314
 
CONSTITUENCY NO. 5 -PORT LOUIS MARITIME

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. AH CHUEN, JEAN ETIENNE MOI LIN (elected) 1183
2. Bahemia, Hassam Amode 729
3. Ng Wong Hing, Miang Kwong 720
4. Lan Fat Po, Joseph Laval 269
5. Canarapen, Tricamipillay 102
6. Lallmamode, Youssouf 52
7. Li-Kwai-Fong, Ah chin, also called Maurice Daniel 15
CONSTITUENCY NO. 6 - PORT LOUIS EAST

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. MOHAMED, ABDUL RAZACK (elected) 3112
2. Dahal, Ajum 1202
3. Peerbaye, Hosseinbhay 727
 
CONSTITUENCY NO. 7 - PORT LOUIS NORTH
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RIMA, JEAN ALEX (elected) 1710
2. Moutia, Daniel Antoine Claude 1223
3. Rajah, Abdul Kader Ahmed 847
4. Mullack, Esmaël Sahaboodeen Dada 194
5. Mason, Joseph Marcel 151
6. Millien, Charles Alfred Guy 60
7. Emile, Samuel Benjamin 38
CONSTITUENCY NO. 8 - MONTAGNE LONGUE

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. FOOGOOA, MOHABEER (elected) 2968
2. Beeharry, Dipchand 2749
 
CONSTITUENCY NO. 9 - PAMPLEMOUSSES

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. MODUN, RAMSOONDUR (elected) 2126
2. Ramgutty, Gyekrishna 1184
3. Gentil, Antoine Joseph François 493
4. Napal, Doojendraduth 216
5. Ramnauth, Lutchmypersad 59
CONSTITUENCY NO. 10 - TRIOLET

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMGOOLAM, SEEWOOSAGUR (elected) 3562
2. Ibrahim, Sulleman Hossen, also called Sulliman Dajee 899
3. Ramnauth, Lutchmypersad 249
 
CONSTITUENCY NO. 11 - GRAND BAIE

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. JAYPAL, RAMESHWAR (elected) 3096
2. Ramburn, Hurrypersading 1720
3. Khadaroo, Mohumud Rashard 325
4. Ghoorbin, Seewooduth 34
 
CONSTITUENCY NO. 12 - POUDRE D'OR

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMLALLAH, BEEKRUMSING (elected) 2560
2. Jagdambi, Mohunpersad Shurmah 2550
 
CONSTITUENCY NO. 13 - PITON
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMNARAIN, HURRYPERSAD (elected) 3083
2. Nagamootoo, Sandalingum 544
 
CONSTITUENCY NO. 14 - RIVIERE DU REMPART

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. JUGNAUTH, ANEROOD (elected) 2733
2. Beejadhur, Aunauth 2235
 
CONSTITUENCY NO. 15 - FLACQ

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. JOMADAR, RAJMOHUNSING (elected) 2569
2. DAby, Ritoodoise 2446
 
CONSTITUENCY NO. 16 - BON ACCUEIL
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. FOONDUN, ABDOOL WAHAB (elected) 2135
2. Ghurburrun, Rabindrah 2034
3. Ramdour, Baboo Jyodrazesing 1581
 
CONSTITUENCY NO. 17 - QUARTIER MILITAIRE

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RINGADOO, VEERASAMY (elected) 2542
2. Pratab, Boodram 1383
3. Regnard, Joseph Maxime Jacques 591
4. Kheeroo, Hurrydeo 22
 
CONSTITUENCY NO. 18 - MONTAGNE BLANCHE
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BOOLELL, SATCAM (elected) 3212
2. Jugnauth, Lall 1655
3. Peeroo, Ismaël 827
4. Soopal, Jubraz 61
 
CONSTITUENCY NO. 19 - GRAND RIVER SOUTH EAST
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BALGOBIN, RAMSOOMERSING (elected) 2214
2. Goder, Joseph Eugène Ignace 1288
3. Jeetah, Ramnath 1046
4. Ramen, Sanmoogum 277
5. Ramjunum, Nundoolall also called Ramjunum Sadhoo also called N. R. Sadhoo 50
 
CONSTITUENCY NO. 20 - VIEUX GRAND PORT
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BASANT, RAI DAYANUNDLALL (elected) 2211
2. Bundhun, Tarraman 1988
 
CONSTITUENCY NO. 21 - ROSE BELLE
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BISSOONDOYAL, SOOKDEO (elected) 3052
2. Chadien, Soocramanien 2287
 
CONSTITUENCY NO. 22 - MAHEBOURG
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. WALTER, HAROLD EDWARD (elected) 2339
2. Bussier, Emmanuel Marie Laval 2055
3. Rault, Pierre Gérard Raymond 620
4. Sairally, Mohamadally 49
 
CONSTITUENCY NO. 23 - PLAINE MAGNIEN

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. ROY, JAY NARAIN (elected) 2962
2. Seegobin, Jugduth 2008
3. Ramjuttun, Rajcoomar also called Rajcoomar Ramjuttun 182
4. Jhuputroy, Casseenath 7
 
CONSTITUENCY NO. 24 - RIVIERE DES ANGUILLES
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMJAN, SHEIK YOUSSOUF (elected) 3204
2. Rajan, Venkat Dharma 2564
3. Chatharoo, Haroon 395
4. Mulliah, Ramdin 145
 
CONSTITUENCY NO. 25 - SOUILLAC

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. GOVINDEN, VELE (elected) 1943
2. Ramdin, Dayanandsing 1690
3. Pillay Narainen, Ramar 644

CONSTITUENCY NO. 26 - SAVANNE
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. TIRVENGADUM, KISTNASAMY (elected) 2973
2. Pydiah, Sri Krishtana Ramswami 2842
3. Hossenally, Haroon 153
 
CONSTITUENCY NO. 27 - BLACK RIVER

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. GOKULSING, KOOMAR (elected) 2773
2. Gangaram, Gunnoo 1366
3. Gya, Ramchundar 246
 
CONSTITUENCY NO. 28 -VACOAS

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. SEWGOBIND, RAMAWAD (elected) 2948
2. Narrainen, Tanguvel 2241
3. Sangeelee, Mootoocomaren 132
 
CONSTITUENCY NO. 29 - CUREPIPE

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. DUVAL, CHARLES GAETAN (elected) 2674
2. Ahnee, Louis Pierre Robert 1799
3. Gungadin. Parsad 27
4. Affoque, Alex Jacque Yves 5
 
CONSTITUENCY NO. 30 - MIDLANDS

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. POUPARD, JOSEPH MAURICE NORBERT (elected) 3073
2. Avice, Gabriel René 1693
 
CONSTITUENCY NO. 31 - FLOREAL

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. MAINGARD DE LA VILLE-ES-OFFRANS, JEAN JOCELYN (elected) 2930
2. Kooraran, also called Kooraram, Gooroodewo 2294
3. François, Pierre Dominique 39
4. Ramsamy, Deolall 16
 
CONSTITUENCY NO. 32 - LA CAVERNE

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BHAGEERUTTY, ROOPNARAIN (elected) 2626
2. Rossenkhan, Abdool Hamide Khan 2490
3. Awootar, Peereeduth Rajcoomar also called Mewasingh, Preeduth Awootar 1003
 
CONSTITUENCY NO. 33 - PHOENIX
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. OSMAN, ABDOOL HAK MAHOMED (elected) 2110
2. Goburdhun, Juggarnath 1509
3. Korimbocus, Amid 616
4. Jaufeerally, Bye Ahmade 493
5. Bookhun, Malcane 31
 
CONSTITUENCY NO. 34 - BELLE ROSE

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. FORGET, JOSEPH GUY (elected) 2367
2. St. Guillaume, Joseph Jacques Yvon 1852
3. Teeluck, Mahess 265
 
CONSTITUENCY NO. 35 - QUATRE BORNES

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. LESAGE, JOSEPH CLÉMENT MAURICE (elected) 2816
2. Delaître, Jean Roland 1936
CONSTITUENCY NO. 36 - STANLEY
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. CHAPERON, LOUIS REGIS (elected) 2535
2. Patten, Soobramanein Aroonassala 2131
3. Tanguy, Jean Emmanuel Samuel 143
 
CONSTITUENCY NO. 37 - ROSE HILL

Names of Candidates No. of Votes Polled
1. YTHIER, JEAN HENRY (elected) 2773
2. Adolphe, Louis Edgard 944
3. Ribot, France 54
 
CONSTITUENCY NO. 38 - MOKA
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. REY, MARIE JOSEPH JACQUES ROBERT (elected) 2797
2. Gungah, Leckrajmanee 2573
3. Soobiah, Coo 262
4. Luckheenarain, Mohabeer 122
 
CONSTITUENCY NO. 39 - BEAU BASSIN
 
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. KOENIG, MARIE JOSEPH LOUIS MAURICE JEAN JULES (elected) 3253
2. Forget, Yves Noël Philippe 1572
3. Millien, Charles Edgard 43
 
CONSTITUENCY NO. 40 - PETITE RIVIERE
Names of Candidates No. of Votes Polled
1. PUDURUTH, NOUTUN PARSAD (elected) 2183
2. Jagatsingh, Keharsingh 2087